Kojení, to je věc. Alespoň z mého pohledu. Začnu od konce. Mám odkojeno sedm a půl roku. ,,To musí mít prsa až na zem.“ si možná někdo pomyslí. A víte, že ne? Sice, jakmile jsem vždycky s kojením přestala, tak zhruba rok se prsa trochu srovnávala, ale v podstatě vzhledem i k věku a zemské přitažlivosti, nemám problém. Prsa jsou jako svaly, párkrát je pocvičíte, a protože mají paměť, za nějakou chvíli se vrátí do normálu. Samozřejmě nemůžeme čekat, že ve třiceti se vrátí do stavu osmnáctky.  A to jsem byla opravdu kráva Milka, po porodu jsem měla tolik mléka nazbyt, že jsem posílala do kojenecké banky ostatním miminkům. Ještě dám níže pár tipů, jak mít více mateřského mléka.

Jestli budu kojit nebo ne jsem nechala na osudu, poprvé nikdy člověk neví do čeho jde. Ale říkala jsem si, že jsme přeci savci a každá maminka    je k tomu od přírody vybavena, samozřejmě výjimky jsou. Také existuje velké množství   pomocníků. Mojí nedílnou součástí byla odsávačka – ruční, takže ještě jsem si vypracovala pěkné bicepsy, protože ono odesílat ob den ještě navíc litr i více mateřského mléka, to dalo celkem zabrat. Ale jak jsem se dopracovala k takovému množství? Nemám pro to vědecké podklady, ale každé ráno jsem vypila litr melty s mlékem. Melta obsahuje čekanku, která podporuje trávení, a to právě nejen v mém těle. Večer jsem si dávala, ne každý den, sklenku černého piva. Prý  pomáhá:-) ke tvorbě mléka. Pomáhalo i na zklidnění mne a možná i miminka. Určitě jsem dodržovala pitný režim, šťávu, vodu, čaj. Meltu jsem sladila medem, myslím, že i to ovlivnilo lepší chuť mateřského mléka.

Dítě jsem přikládala, jak si řeklo. Nedodržovala jsem tříhodinové rozestupy. Pokud se dítě nabaštilo a usnulo na čerstvém vzduchu nebo u mne v posteli a spalo třeba 5 hodin, nebudila jsem je, jen jsem kontrovala dech. Pokud si naopak řeklo častěji, třeba i po 20minutách, neodmítla jsem jej.  Určitě je také dobré občas do sebe kopnout feniklový čaj a miminku dát občas po lžičce. S kolikami jsme problém neměli. Dobré bylo i cvičení s nožičkami proti bolení bříška. Vlastně stačilo pár babských rad a miminkovské období se dalo docela dobře přežít s minimem starostí.

Starost nastala s odstavováním miminka. Moje děti byly pořádně vykojené. Trhali váhové rekordy při pravidelných kontrolách na dětském:-). Ano, byly to opravdu tlusté děti, ale vše to bylo kojením. Teď jsou holky velké a úžasně štíhlé. A mohu říci, že je i něco na tom, že kojení podporuje imunitu. Neprobíhali u nás ve zvýšené míře nemoci jako je nachlazení, záněty středního ucha, dokonce i vši ve školce se nám vyhýbaly. Samozřejmě, že občas jsme nějakými virózami prošli, ale opravdu v limitu.

Až 200Kč sleva při registraci.

U prvního miminka nastal problém s odstavením. Vzhledem k tomu, že v době 16m a něco věku naší první holčičky se měla narodit druhá dcera, chtěla jsem ukončit kojení. Stále to ale nešlo, pořád byla při chuti:-). Zkoušela jsem rady tipu sůl, pepř(do toho jsem nešla), odjet na víkend….všechno bylo tak nějak pod tlakem a násilím. Až na jednu radu, která mi pak vyšla u všech ostatních dětí, které jsem odstavovala vždy kolem druhého roku.

Tato rada se týká dětí, které už trochu chápou souvislosti. Stačilo si dát na prsa náplast a říci batoleti, že má maminka bebí a že jí prsa moc bolí. Děti byly vždycky dojemně se mnou soucitné a určitě mi nechtěly způsobit bolení. Byla to sice lest, ale vždycky zabrala.

Ještě přidám jednu zkušenost. U posledního synka se mi stalo, že jsem chtěla odjet v roce jeho věku s většími dětmi na týden lyžovat do Alp, ale nechtěla jsem přestat s kojení. Když všichni ostatní měli možnost do dvou let, proč by on neměl. Dělalo mi to starosti. Do Alp jsem odjela a po týdnu neměl problém se zase přisát a pokračovali jsme spolu vesele v kojení, než přišly náplasti:-)).

Přeji všem úspěšné rozkojení, úspěšné kojení a úspěšné odstavení.

Vaše Katka

Až 200Kč sleva při registraci.